Dişlerin ve çenelerin dizilimini iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir diş bakımı türüdür. Çocuklarda ortodontik tedavi özellikle önemli olabilir, çünkü daha sonraki yaşamlarında daha ciddi diş problemlerinin gelişmesini önleyebilir.

Tedaviye her yaşta başlanabilir ancak çocuklarda tedaviye başlamak için uygun zaman vardır. Amerikan Ortodontistler Derneği, çocukların ilk ortodontik muayenelerini 7 yaşına kadar yaptırmalarını önermektedir. Bu yaşta kalıcı dişler çıkmaya başlamıştır ve dişlerin veya çenelerin dizilimi ile ilgili herhangi bir sorun tespit edilebilir. Çocukları etkileyebilecek çeşitli ortodontik problemler bazıları şöyledir.

.Kalabalık dişler
.Overbite (üst dişler alt dişlerin üzerine biner)
.Underbite (alt dişler üst dişlerin üzerine biner)
.Çapraz kapanış (dişler yanlış hizalanmış)
.Açık kapanış (dişler ısırırken birleşmez)
Bu sorunlar çiğneme, konuşma güçlüğüne neden olabilir ve çene ağrısına ve diğer diş sorunlarına yol açabilir.

Çocuklarda Ortodontik Tedavi

Çocuklarda Ortodontik Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Çocuklarda ortodontik tedavi, önerilenspesifik ortodontik probleme ve çocuğun yaşına ve ihtiyaçlarına bağlı olacaktır.

  • Braketler: Geleneksel metal braketler, dişleri kademeli olarak hizaya getirmek için braketler ve teller kullanan yaygın bir ortodontik tedavi türüdür.
  • Şeffaf plaklar: Şeffaf plaklar, dişleri hizaya getirmek için bir dizi şeffaf plastik tepsi kullanan diş tellerine göre daha gizli bir alternatiftir.
  • Damak genişleticiler: Dişlerde çapraşıklık veya çapraşıklığın olduğu durumlarda üst çeneyi genişletmek için palatal genişleticiler kullanılır.
  • Headgear: Headgear bazen overbite veya underbite’ı düzeltmek için diş telleriyle birlikte kullanılır.

Ortodontik Tedavinin Faydaları

  • Geliştirilmiş görünüm ve benlik saygısı
  • Geliştirilmiş diş ve çene fonksiyonu
  • Daha sonraki yaşamda diş problemleri riskinin azalması
  • Dişleri temizlemesi daha kolay, çürük ve diş eti hastalığı riskini azaltır

Sonuç olarak, çocuklarda ortodontik tedavi çin diş bakımının önemli bir parçası olabilir, dişlerin ve çenelerin hizalanmasını iyileştirmeye yardımcı olur ve daha sonraki yaşamda daha ciddi diş problemlerinin gelişmesini önler. Ebeveynler, olası sorunları erkenden tespit etmek için çocuklarının ilk ortodontik değerlendirmesini 7 yaşına kadar planlamalıdır. Mevcut çeşitli tedavi seçenekleri ile ortodontik tedavi, her çocuğun özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlanabilir.

Ebeveynler, çocuklarının tedavi sırasında sorunsuz bir iyileşme süreci geçirmesine yardımcı olmak için aşağıdakiler dahil adımlar atabilir. İyi ağız hijyeninin teşvik ederek, uygun fırçalama ve diş ipi kullanımı, tedavi sırasında diş çürümelerini ve diş eti hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

İlk alışma aşamasında, çocuk sert veya kıtır kıtır gıdaları çiğnemekte zorluk çekebilir. Çorba, patates püresi ve yoğurt gibi yumuşak yiyecekler daha kolay yenebilir ve rahatsızlığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Ortodontik apareyler gevşeyebilir veya kırılabilir, bu da iyileşme sürecini geciktirebilir ve rahatsızlığa neden olabilir. Ebeveynler, çocuğu sert veya yapışkan yiyeceklerden ve ayrıca aletlere zarar verebilecek çivi veya kalem ısırma gibi diğer alışkanlıklardan kaçınmaya teşvik etmelidir.

Çocuklarda ortodontik tedavi iyileşme süreci üç aşamaya ayrılabilir ve ebeveynler çocuklarının sorunsuz bir iyileşme süreci geçirmeleri için adımlar atabilir. İyi ağız hijyeni uygulamalarını teşvik ederek, yumuşak gıda diyeti sağlayarak, ağrı kesici yöntemler kullanarak ve planlanan tüm randevulara katılarak, ebeveynler çocuklarının ortodontik tedaviden istenen sonuçları almasına yardımcı olabilir. Olası komplikasyonları anlamak ve en iyi sonucu elde etmek için önleyici tedbirler almak önemlidir.

blank
blank