Dişlerin ve çenelerin konumunu düzenleyen, dişleri düzleştiren ve ayrıca yüz ve çene estetiğini iyileştirmesi ile tanımlanabilir. Ortodonti uzmanı dişlerin, diş çıkış düzeni ve çene yapısındaki bozuklukların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmışlardır.

Kutay Ortodonti olarak yeni nesil teknikler ve son teknolojik sistemlerden yararlanıyoruz. İlk etapta hastaların şikayetleri kapsamlı bir şekilde değerlendirilir. Muayene sonucunda ağız ve diş sağlığı analiz edilir. Ardından kişilerin diş estetiği açısından istekleri göz önünde bulundurularak tedavi planı oluşturulur.

Ortodonti Uzmanı Ne İş Yapar?

Diş estetiği, dişlerin sağlıklı, düzenli ve çekici görünmesini sağlayan bir diş hekimliği alanıdır. Estetik bir görünüm, sadece dişlerin güzel görünmesiyle sınırlı değildir, aynı zamanda kişinin kendine olan güvenini de arttırabilir. Bu doğrultuda ortodonti uzmanı diş hekimleri aşağıdaki hastalıklarla ilgilenirler:

Ortodonti Uzmanı
  • Dişlerin kapanış bozuklukları: Dişlerin üst ve alt çenelerde uygun şekilde kapanmaması, çiğneme fonksiyonunu etkileyebilir ve ayrıca dişlerde aşınma ve çene ekleminde rahatsızlığa neden olabilir. Ortodonti uzmanları, bu durumları tedavi etmek için birtakım cihazlar kullanabilirler.
  • Çapraşık dişler: Çapraşık dişler, diş çıkış düzenindeki bozukluklardır. Bu durum diş temizliğini zorlaştırabilir ve diş çürümesi ile diş eti hastalıklarına yol açabilir. Ortodonti uzmanları, bu durumu tedavi etmek için dişleri düzleştiren cihazlar kullanabilirler.
  • Dişlerin aşırı aralıklı olması: Dişler arasındaki aşırı aralıklar, çiğneme fonksiyonunu etkileyebilir ve ayrıca estetik açıdan da sorun oluşturabilir. Ortodonti uzmanları, dişler arasındaki boşluğu kapatan cihazlar kullanarak bu durumu tedavi edebilirler.
  • Çene yapısı bozuklukları: Çene yapısındaki bozukluklar, dişlerin uygun şekilde kapanmasını etkileyebilir ve yüz estetiğini de olumsuz yönde etkileyebilir. Ortodonti uzmanları, bu durumu tedavi etmek için çene pozisyonunu düzenleyen cihazlar kullanabilirler.

Bu hastalıkların her biri, diş sağlığı, fonksiyonu ve estetiği açısından önemlidir. Ortodonti uzmanı, bu hastalıkların tedavisi için farklı cihazları kullanarak bireysel bir tedavi planı oluşturmaktadır. Sürecin sonunda daha genç ve doğal bir görünüme sahip olmanız hedeflenir.

blank
blank